SAMU ELECTIONS 2018-2019 PROVISIONAL RESULTS FOR ‘DELEGATES’ CONTESTANTS

The following are the qualified students/candidates for Delegates positions for the SAMU elections 2018/2019:

S/NO NAME REGISTRATION NO. POSITION SCHOOL TOTAL VOTES
SCHOOL OF AGRICULTURE AND FOOD SCIENCES(@TB 005 Polling Station)
1 DAVIES SIMIYU AG201/0016/17 MENS’ REP SAFS 60
2 NJUGUNA SIMON NDEGWA AG202/0010/15 MENS’ REP SAFS 219
3 OCHIENG JIM-KELLY AG206/0034/15 MENS’ REP SAFS 229
4 NYAKUNDI VANILLA KWAMBOKA AG 209/0027/15 WOMEN REP SAFS 80
5 MUTISYA REBECCA MUMBUA AG 206/0017/15 WOMEN REP SAFS 110
6 APOLLO MERCY AKOTH AG206/0040/16 WOMEN REP SAFS 139
7 JEMELLI SHEILLAH AG202/0018/16 WOMEN REP SAFS 183
8 BALA SHELEF OCHIENG AG203/0064/15 SCHOOL REP SAFS 104
9 KOECH GIDEON AG201/0035/16 SCHOOL REP SAFS 153
10 MOSE BRIAN ONDUNG’A AG202/0021/16 SCHOOL REP SAFS 125
11 MUSUNGU MUKULA JOHNSTONE AG206/0034/15 SCHOOL REP SAFS 65
12 SIMENO JOBSTONE KIPSANG AG201/0036/15 SCHOOL REP SAFS 52
SCHOOL OF BUSINESS AND ECONOMICS
13 MANG’ENDI TIMOTHY BS203/0082/16 MENS’ REP SBE 278
14 MICHAEL LEPARAKUO BS206/0028/16 MENS’ REP SBE 95
15 GATHONI JOSEPH MURAGURI BS204/0037/15 MENS’ REP SBE 216
16 ANGULU CAREN WANJALA BS207/0036/16 WOMEN REP SBE 170
17 TANUI IMMACULATE BS203/0049/15 WOMEN REP SBE 265
18 FATUMA YUSUF NKIROTE BS204/0029/15 WOMEN REP SBE 38
19 NYAROTSO CLARE MALALA BS204/0020/16 WOMEN REP SBE 117
20 MUSYOKA FELIX WAMBUA BS207/0015/16 SCHOOL REP SBE 362
21 OTIENO SAMWEL OKEYO BS203/0070/16 SCHOOL REP SBE 27
22 CHERUIYOT RONALD JOSEPH BS204/0025/16 SCHOOL REP SBE 188
SCHOOL OF ENGINEERING AND ARCHITECTURE
23 MUTHONI JOEL NYOIKE EG204/0023/17 MENS’ REP SEA  51
24 BETT BRUCE KIPRONO EG209/0026/17 MENS’ REP SEA  45
25 OKEMWA MORAA NANCY EG202/0010/17 WOMEN REP SEA  46
26 KAMAU FAITH WANGUI EG209/0017/17 WOMEN REP SEA  50
27 SEWUY KIBET LEVISON EG204/0008/17 SCHOOL REP SEA UNOPPOSED
SCHOOL OF PURE AND APPLIED SCIENCES (@TB006 Polling Station)
28 MAINGI EMMANUEL MUSEMBI SC205/0019/17 MENS’ REP SPAS 160
29 KELVIN BETT SC205/0033/15 MENS’ REP SPAS 300
30 OTIENO ANGELINE AKOTH SC206/0090/15 WOMEN REP SPAS 139
31 WAMUYU RACHAEL NYAMBURA SC203/0005/15 WOMEN REP SPAS 322
32 MUGAO PHILIP MWANDIKWA SC204/0016/17 SCHOOL REP SPAS 10
33 MUTHOKI BRIAN MUMO SC2050028/16 SCHOOL REP SPAS 164
34 MAINGI JOHN SIMBA SC204/0007/16 SCHOOL REP SPAS 289
SCHOOL OF NURSING (@Hospital Polling Station)
35 EGESA OLIVER OCHIENG’ HS204/0021/16 MEN’S REP NURSING 23
36 KIPKIRUI LANGAT DOMINIC HS204/0012/17 MEN’S REP NURSING 25
37 ODUOR JOSEPH ONYANGO HS204/0033/16 MEN’S REP NURSING 7
38 JEPTANUI VIVIAN CHERUIYOT HS204/0005/17 WOMEN REP NURSING 24
39 SHITEMI FAUSTINA HS204/0004/16 WOMEN REP NURSING 15
40 OCHIENG MAURINE ADHIAMBO HS204/0003/16 WOMEN REP NURSING 14
41 RUGUT KIPLAGAT AMOS HS204/0009/16 SCHOOL REP NURSING 38
42 PIUS MOMANYI NYABARO HS204/0001/16 SCHOOL REP NURSING 15
SCHOOL OF COMPUTING AND INFORMATICS
43 CHERUTO STACY CT201/0041/16 WOMEN REP SCI 222
44 KANYARI MONICHA WANJIRU CT202/0015/15 WOMEN REP SCI 325
45 CHARLES MECK MUKWATE CT201/0024/17 MENS’ REP SCI 67
46 KIPNGENO BRIAN RONO CT201/0034/16 MENS’ REP SCI 399
47 ONYANGO RICHARD AUKO CT207/0056/16 MENS’ REP SCI 83
48 JIJOH GEORGE MORIGORI CT201/0050/15 SCHOOL REP SCI 147
49 KOECH NIXON CT202/0046/16 SCHOOL REP SCI 402
SCHOOL OF EDUCATION SCIENCES (@ TB 006 Polling Station)
51 JACKSON WANJOHI GITONGA ED201/0006/16 MENS’ REP SES 123
53 OYAGI HESBORN MARAGI ED201/0105/16 MENS’ REP SES 142
54 KANINI MWENDWA ED201/0079/17 MENS’ REP SES 75
55 CHEBI JEPCHIRCHIR DORCAS ED201/0073/16 WOMEN REP SES 157
56 KINYUA YVONNE NKIROTE ED201/0016/17 WOMEN REP SES 184
57 NOAH KIPKEMBOI KIBET ED201/0076/16 SCHOOL REP SES 144
58 BOSIRE RICHARD ONGERA ED201/0053/16 SCHOOL REP SES 132
59 OGOLLA VICTOR ED201/0083/15 SCHOOL REP SES 63
SCHOOL OF HEALTH SCIENCES
60 ONAPA DISMAS HS202/0026/17 MENS’ REP SHS 60
61 OSCAR MUNOI MUTAI HS202/0020/15 MENS’ REP SHS 119
62 OKELLO PRINCE PHILIP HS202/0035/16 MENS’ REP SHS 79
63 OGADA CYNTHIA ACHIENG HS202/0030/17 WOMEN REP SHS 29
64 RUTO WINNIE CHEPKIRUI HS202/0011/15 WOMEN REP SHS 127
65 KAMALU SYLVIA KAMALU HS210/0006/17 WOMEN REP SHS 85
66 NYATUKA OBIKO CATHERINE HS202/0036/15 WOMEN REP SHS 19
67 ATUTA CLINTON OKURDO HS210/0023/17 SCHOOL REP SHS 38
68 CHACHA JOHNES OMAHE HS202/0044/15 SCHOOL REP SHS 139
69 ODHIAMBO JOB OMINO HS201/0031/15 SCHOOL REP SHS 82
TOWN CAMPUS
S/NO NAME REG NUMBER POSITION STATUS TOTAL VOTES
1 MBOGO RONJU(TROME) CT107/3201/16 MENS REP UNOPPOSED
2 NJERU POLLY KANANU CT103/3225/16 SCHOOL REP  

CONTESTANTS

68
3 KARANJA MOSES KIOI CT103/3212/16 SCHOOL REP 22
4 KIRIMI EVYONE KARWITHA BS204/7209/15 WOMEN REP  

CONTESTANTS

 

11
5 KINYA CLEMENT LINDA BS104/6214/17 WOMEN REP 56
6 MITHEU M PAULINE BS203/7203/15 WOMEN REP 23
MARIMBA CAMPUS
S/NO NAME REG NUMBER POSITION STATUS TOTAL VOTES
1 SHANTOMARY NYALIANG’A ACHIENG AG101/0616/17 WOMEN REP UNOPPOSED
2 ISAAC ABDULLAHI ABDULLAHI AG101/0014/17 SCHOOL REP UNOPPOSED
3 PETER MWITI MUNGIRIA AG101/3216/17 MENS REP  

CONTESTANTS

 

48
4 BENSON AMULABU MANYONYI AG001/3013/16 MENS REP 16
5 AYUB MUTURA KAMAU AG001/0014/17 MENS REP 00